Profil školy História školy

História školy

Obec Lomné leží v okrese Stropkov, v malebnom prostredí Nízkych Beskýd na brehu vodnej nádrže Domaša, ktorá vypína časť obecného katastra. Prvá písomná zmienka na základe dostupných historických materiálov pochádza z roku 1347, kedy Lomné založili šľachtici z Rozhanoviec a to prostredníctvom Šoltýsa Petra. Obec neskôr patrila panstvu Čičva, rodine Csákyovcov a Barkóczyovcov. História ZŠ v Lomnom sa začala písať v období, keď vznikla obec. Už vtedy sa v obci objavuje prvá škola, ktorá nemala vlastnú budovu a vyučovací proces prebiehal v jednotlivých domoch.

V roku 1948 bola v Lomnom založená Osemročná stredná škola, čim sa vytvorili podmienky pre ďalšie vzdelávanie a praktickú prípravu žiakov.

V roku 1956 sa škola presťahovala do baraku. Vtom istom roku sa začalo s výstavbou novej 9 triednej školy, ktorá bola dokončená v roku 1958 a slávnostne odovzdaná do užívania 3. marca 1958. Táto škola zabezpečovala výučbu v ukrajinskom jazyku do roku 1963, kedy dochádza k zmene ukrajinského jazyka na slovenský.

V školskom roku 1968/69 bola zriadená Základná deväťročná škola v Lomnom.

• Základná škola s materskou školou Lomné
    090 33, Lomné 74